Prečo podporujem...

Autor: Matej Štrbka | 24.1.2016 o 16:27 | (upravené 24.1.2016 o 18:16) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  732x

Prečo podporujem štrajk: V pondelok začne ostrý štrajk učiteľov. Aj napriek tomu, že sám nie som učiteľ, tak by som rád ponúkol svoj názor na vec.

Priznám sa, nesúvisí s honosnými princípmi ako pozdvihnutie človeka skrze vzdelanie, či múdrosť šľachtí spoločnosť... (Nepochybne sú to presvedčivé a správne argumenty, ale) Rád by som na štrajk nahliadol z dlhodobého a predovšetkým pragmatického hľadiska. Vláda nedávno začala podporovať IT sektor. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. IT sektor je veľmi dynamicky sa rozvíjajúcim odvetím, ktoré nielenže diverzifikuje naše hospodárstvo (rozumej, že už nie sme iba výrobná linka, ale máme aj vlastný vývoj), ale aj daňový príjem od zamestnanca z IT sektora je vyšší ako od pracovníka v inom sektore. Toto je jeden z dôvodov, prečo v posledných rokoch stúpol záujem štátu na podpore IT sektora. Prečo teda hovorím o IT keď som pôvodne začal štrajkom?

IT je iba jeden z mála, no pravdepodobne najvýraznejší príklad sektoru vývoja a výskumu. Zvýšenie jeho podielu v našom hospodárstve je efektívne a dlhodobo prínosné. Nevyžaduje budovanie gigantických tovární či závodov a zároveň prináša nezanedbateľné dane do štátneho rozpočtu. O výške kúpischopnosti zamestnancov sa snáď ani nemusím vyjadrovať. Na rozdiel od montážnych podnikov má však veľmi špecifickú potrebu, a tou je ľudský kapitál. "Vytvorenie ajťáka" nie je vôbec jednoduchý a krátkodobý proces. Nie je možné obsiahnuť ho v týždennom kurze "Ako programovať" v školiacom stredisku niekde pri Tatrách. Je to dlhodobý proces, ktorý sa začína už na základnej škole, pokračuje strednou školou a spravidla končí štúdiom na vysokej škole. Pre štúdium programovania, strojárstva, elektrotechniky a iných odborov je určite nevyhnutná znalosť matematiky či fyziky. A tu sa dostávame k jadru veci. Ak potrebujeme a chceme, aby sa na Slovensku rozvíjalo odvetie náročné na ľudský kapitál, a tým aj naša ekonomika, tak je potrebné ten kapitál rozvíjať. Ten kapitál sú však dnešní žiaci a študenti. Na ich ľudský a vedomostný rozvoj bol vytvorený školský systém. Ak teda chceme, aby náš školský systém fungoval kvalitne, tak nesmieme zabúdať na jeho rozvoj a údržbu. Možno to bude znieť kapitalisticky, ale čo už, predstavme si štát ako vývojarskú firmu. Na prežitie a napredovanie potrebuje kvalitný produkt, ktorý jej v budúcnosti zabezpečí stabilnú pozíciu na trhu. Aby však dosiahla vytvorenie takého produktu potrebuje na to tím vývojárov. Každá firma sa teda snaží najať prvotriednych vývojarov, aby jej produkt mohol byť najlepším na trhu. Teraz si za firmu dosaďme Slovensko, za produkt deti a za vývojárov učiteľov. Rozumieme, že firma potrebuje dostatočne oceniť svojich zamestnancov aby mohli vytvoriť kvalitný produkt. Musíme však porozumieť, že rovnako sa potrebujeme zachovať aj k "vývojárom" našich žiakov a študentov. Realita je taká, že dnešné deti sú budúcnosť tejto zeme. Akú teda chceme budúcnosť?

Keď raz prídeme k doktorovi, právnikovi či stavebnému projektantovi chceme, aby bol profesionál a budeme sa nádejať, že dostal čo najkvalitnejšie vzdelanie. No na tom vzdelaní už musíme začať pracovať teraz. Teda štrajk učiteľov nie je iba o ich platoch, je to hlavne o tom, ako si ceníme vzdelanie dnešných detí a zároveň aj svoju vlastnú budúcnosť.

 

PS: netvrdím, že zvýšením financovania sa naše školstvo premení na top školstvo na celom svete v priebehu jednej noci. Avšak som presvedčený, že byť učiteľom už nebude synonymom chudoby a priláka to hlavne dobrých "vývojarov" ktorý si budú môcť dovoliť hypotéku bez potreby druhého zamestania.


PS2: ak nájdete gramatickú chybu, tak sa ospravedlňujem :)

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?